Privacy preferences
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Stock Markets
    • MarketsLive prices, indices, and market performance
    • Morning ReviewDaily market recap and key overnight highlights
    • Stock CalendarUpcoming earnings, listings, and corporate events
    • Dividends CalendarFuture and past dividends
  • Companies
    • CompaniesBrowse and filter the full list of listed companies
    • DiscoveryInspiration for your next investment
    • IPOsNew listings and upcoming public offerings
    • AGM InvitationsAnnual general meeting dates and shareholder info
  • Stock Research
    • ResearchExpert stock analysis and recommendations
    • ArticlesNews, insights, and market commentary
    • PortfolioInderes model portfolio
    • inderesTVVideo hub for stock research, analysis, and expert commentary
    • TranscriptsFull text records of earnings calls and investor meetings
    • Stock ComparisonCompare financials and performance across multiple stocks
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • Short SellingSee which listed companies have disclosed short interest
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Find us on social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
Get in touch
  • info@inderes.se
  • +46 8 411 43 80
  • Vattugatan 17, 5tr
    111 52 Stockholm
Inderes
  • About us
  • Our team
  • Careers
  • Inderes as an investment
  • Services for listed companies
Our platform
  • FAQ
  • Q&A
  • Terms of service
  • Privacy policy
  • Disclaimer

Inderes’ Disclaimer can be found here. Detailed information about each share actively monitored by Inderes is available on the company-specific pages on Inderes’ website. © Inderes Oyj. All rights reserved.

Delårsrapport juli–september 2026 – HAKI Safety AB (publ)

HAKI BRegulatory press release2026-10-20 07:30
Download the release

”Växer med nyförvärvet Combisafe”, Sverker Lindberg, VD och koncernchef

Tredje kvartalet 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 8 procent till 311 Mkr (288). Organiskt minskade omsättningen med 4 procent. Förvärv påverkade positivt med 11 procent, liksom valutakurser som hade en positiv nettoeffekt om 1 procent.
  • Justerad EBITA uppgick till 14 Mkr (24). Som tidigare kommunicerats påverkar nyförvärvet Combisafe resultatet negativt tills omstruktureringarna och integrationen har fått fullt genomslag.
  • Rörelseresultatet uppgick till 37 Mkr (30). Jämförelsestörande poster hade en positiv nettoeffekt om 26 Mkr (9).
  • Kostnaderna för omstruktureringarna och integrationen av Combisafe beräknas uppgå till cirka 26 Mkr, varav 17 Mkr belastade det tredje kvartalet. Resultatet påverkades positivt med 36 Mkr då förvärvade tillgångars värde översteg köpeskillingen. Omvärdering av tilläggsköpeskillingar påverkade resultatet positivt med 10 Mkr (9).
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 28 Mkr (32).
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 3 Mkr (1).
  • I början av juli slutfördes förvärvet av Combisafe, en ledande aktör inom fallskyddsprodukter med bred geografisk närvaro i Europa samt ett varumärke med starkt renommé. En uppdatering om de omstrukturerings- och integrationsåtgärder som genomförts samt deras effekter kommunicerades i slutet av september.
  • Koncernen kommunicerade uppdaterade finansiella mål i juli.


Januari–september 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 10 procent till 960 Mkr (875). Organiskt ökade omsättningen med 6 procent. Förvärv och avyttringar hade en positiv nettoeffekt om 5 procent. Valutakurser hade en negativ nettoeffekt om 1 procent.
  • Justerad EBITA uppgick till 54 Mkr (50).
  • Rörelseresultatet uppgick till 66 Mkr (50).
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 42 Mkr (29).
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 74 Mkr (21).
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 1,41 kr (0,97).


Väsentliga händelser efter periodens slut

  • Tomas Hilmarsson, koncernens nuvarande ekonomi- och finansdirektör, utsågs till ny VD och koncernchef, med tillträde den 1 november 2026. Han efterträder Sverker Lindberg, som i maj meddelade att han avser att lämna sin anställning.
FINANSIELLT SAMMANDRAG2026 Q32025 Q32026 Q1-Q32025 Q1-Q3
Nettoomsättning311288960875
Bruttoresultat118107356314
Justerad EBITA14245450
Rörelseresultat37306650
Resultat före skatt32354832
Nettoresultat28324229
     
Nettoomsättning, tillväxt %8141015
Bruttomarginal, %37,937,237,135,9
Justerad EBITA, %4,58,35,65,7
Rörelsemarginal, %11,910,46,95,7
Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr0,941,071.410,97
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr317421
Finansiell nettoskuld, Mkr375377375377
Finansiell nettoskuld / Justerad EBITDA exkl. IFRS 16, ggr2,82,72,82,7
Soliditet, %49454945

För mer information, kontakta


Sverker Lindberg, VD och koncernchef
Mail: sverker.lindberg@hakisafety.com
Tel: 040-30 12 10

Tomas Hilmarsson
Mail: tomas.hilmarsson@hakisafety.com
Tel: 040-30 12 10

Om HAKI Safety AB (publ)


HAKI Safety är en internationell industrikoncern med fokus på säkerhetsprodukter och lösningar som skapar säkra arbetsförhållanden på tillfälliga arbetsplatser. Koncernen har en årsomsättning om cirka 1,2 miljarder kronor och är sedan 1989 noterad på Nasdaq Stockholm Small Cap. HAKI Safety erbjuder ett brett utbud av produkter och lösningar inom arbetsplatssäkerhet och systemställningar samt digitala och tekniska lösningar som hjälper kunderna att uppnå säkerhet och effektivitet i deras miljöer.

Denna information är sådan information som HAKI Safety AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-10-20 07:30 CEST.

Bifogade filer


Delårsrapport Kv3 2026 HAKI Safety AB (publ)