Privacy preferences
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Stock Markets
    • MarketsLive prices, indices, and market performance
    • Morning ReviewDaily market recap and key overnight highlights
    • Stock CalendarUpcoming earnings, listings, and corporate events
    • Dividends CalendarFuture and past dividends
  • Companies
    • CompaniesBrowse and filter the full list of listed companies
    • DiscoveryInspiration for your next investment
    • IPOsNew listings and upcoming public offerings
    • AGM InvitationsAnnual general meeting dates and shareholder info
  • Stock Research
    • ResearchExpert stock analysis and recommendations
    • ArticlesNews, insights, and market commentary
    • PortfolioInderes model portfolio
    • inderesTVVideo hub for stock research, analysis, and expert commentary
    • TranscriptsFull text records of earnings calls and investor meetings
    • Stock ComparisonCompare financials and performance across multiple stocks
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • Short SellingSee which listed companies have disclosed short interest
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Find us on social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
Get in touch
  • info@inderes.se
  • +46 8 411 43 80
  • Vattugatan 17, 5tr
    111 52 Stockholm
Inderes
  • About us
  • Our team
  • Careers
  • Inderes as an investment
  • Services for listed companies
Our platform
  • FAQ
  • Q&A
  • Terms of service
  • Privacy policy
  • Disclaimer

Inderes’ Disclaimer can be found here. Detailed information about each share actively monitored by Inderes is available on the company-specific pages on Inderes’ website. © Inderes Oyj. All rights reserved.

Physitrack Plc: Delårsrapport Q3 2026 – Tillväxten accelererar: Intäkterna ökar 14 procent, två vårdsystem i USA väljer Physitrack och EMR lanseras, fortsatt lönsamhet och positivt kassaflöde

PTRKRegulatory press release2026-10-20 08:00
Discuss
Download the release

London, den 20 oktober 2026 kl. 08.00 CET

Physitrack Plc (”Physitrack” eller ”Bolaget”), noterat på Nasdaq First North Growth Market (kortnamn: PTRK), offentliggör idag sin delårsrapport för Q3 2026.

Finansiell sammanfattning för koncernen

NyckeltalQ3 2026Q3 2025YoY ∆YtD 2026YtD 2025YoY ∆
Nettoomsättning (€m) (rapporterad)3.63.214%10.39.58%
Intäkter i konstant valuta (€m)3.63.211%10.39.58%
EBITDA (€m)1.11.13%3.22.813%
Justerat EBITDA (€m)1.11.2-8%3.43.5-5%
EBITDA – CapEx (€m)0.30.3-4%0.80.83%
Justerat EBITDA – CapEx (€m)0.30.4-29%1.01.5-35%
Kassaflöde från den löpande verksamheten (kvarvarande verksamhet) (€m)1.11.3-14%2.73.1-12%
Fritt kassaflöde (kvarvarande verksamhet) (€m)0.20.5-49%0.10.7-93%
Periodens resultat efter skatt (€m)0.1(0.3)151%0.3(0.8)133%
ARR per anställd467,538260,18280%423,706205,628106%

Sammanfattning för kvartalet

Tredje kvartalet: 1 juli - 30 september 2026

Baserat på alternativa nyckeltal sammanfattas bolagets viktigaste finansiella resultat för perioden nedan.

  • Intäkterna i konstant valuta uppgick till EUR 3.6m (EUR 3.2m), motsvarande en tillväxt på 11% jämfört med föregående år (14% rapporterat), årets starkaste tillväxt.
  • Abonnemangsintäkterna fortsatte att utgöra merparten av koncernens intäkter (94%), vilket återspeglar styrkan i den återkommande SaaS-modellen.
  • Justerat EBITDA minskade med 8% till EUR 1.1m (EUR 1.2m), motsvarande en marginal på 31% (38%), till följd av medvetna investeringar i det nordamerikanska säljteamet och produktlanseringar.
  • Justerat EBITDA efter CapEx minskade till EUR 0.3m (EUR 0.4m). Koncernens CapEx låg kvar på EUR 0.8m, i linje med de senaste kvartalens nivåer, trots tre produktlanseringar under kvartalet.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten, kvarvarande verksamhet, uppgick till EUR 1.1m (EUR 1.3m). Operativt kassaflöde före jämförelsestörande poster motsvarade 106% av justerat EBITDA, vilket markerar det åttonde kvartalet i rad med positivt operativt kassaflöde.
  • Fritt kassaflöde från kvarvarande verksamhet var positivt och uppgick till EUR 0.2m (EUR 0.5m). Nettoskulden minskade till EUR 3.7m (30 juni 2026: EUR 3.9m) och tillgänglig likviditet uppgick till EUR 1.9m.

Sammanfattning för årets första nio månader

Perioden: 1 januari - 30 september 2026

Baserat på alternativa nyckeltal sammanfattas bolagets viktigaste finansiella resultat för perioden nedan.

  • Jämfört med Q4 2025 har intäkterna ökat med 16% på nio månader, vilket visar på ett starkt underliggande momentum i vår återkommande abonnemangsmodell.
  • Intäkterna i konstant valuta uppgick till EUR 10.3m (EUR 9.5m), motsvarande en tillväxt på 8% jämfört med föregående år.
  • Abonnemangsintäkterna fortsatte att utgöra merparten av koncernens intäkter (95%), vilket återspeglar styrkan i den återkommande SaaS-modellen.
  • Justerat EBITDA minskade med 5% till EUR 3.4m (EUR 3.5m), motsvarande en marginal på 33% (37%).
  • Justerat EBITDA efter CapEx minskade till EUR 1.0m (EUR 1.5m), vilket återspeglar investeringar om EUR 2.4m hittills i år i RTM, utbildningsmoduler och det nya EMR-systemet.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten, kvarvarande verksamhet, uppgick till EUR 2.7m (EUR 3.1m). Koncernen har nu redovisat positivt operativt kassaflöde under åtta kvartal i rad sedan Q4 2024.
  • Fritt kassaflöde från kvarvarande verksamhet förblev positivt och uppgick till EUR 0.1m (EUR 0.7m), efter förlikningsbetalningen om EUR 0.3m under Q2 avseende den historiska rättstvisten från 2018, som nu är helt avslutad utan kvarstående exponering.

VD-kommentar

Q3 2026 var ett kvartal då vår tillväxt accelererade och vår produktplattform tog flera viktiga steg framåt. Intäkterna ökade med 14% jämfört med föregående år till EUR 3.6m, eller 11% i konstant valuta, och med 6% jämfört med föregående kvartal, årets starkaste tillväxt. Justerat EBITDA uppgick till EUR 1.1m med en marginal på 31%, vilket återspeglar vårt beslut att investera inför framtida tillväxt i vårt nordamerikanska team och i produktutveckling. Samtidigt levererade koncernen sitt åttonde kvartal i rad med positivt operativt kassaflöde och förblev lönsam på koncernnivå.

Lifecare ledde utvecklingen med en intäktstillväxt på 15%, varav Physitrack växte med 26%, samtidigt som kunderna accepterade vår prishöjning i maj utan någon ökning av kundbortfallet. ARPL ökade med 11% medan NRR låg kvar på 99.3%, vilket bekräftar vår prissättningsstyrka. Wellness återgick till intäktstillväxt jämfört med föregående år och uppnådde en justerad EBITDA-marginal på 38%, även om förlusten av en stor Champion Health-kund minskade divisionens ARR.

Kommersiellt är jag särskilt stolt över vårt team i New York. I september valdes vi av två amerikanska vårdsystem efter konkurrensutsatta upphandlingsprocesser: ett stort akademiskt vårdsystem, där vi nu befinner oss i avtalsfasen, och ett vårdsystem i en storstadsregion med särskilt ansvar för utsatta patientgrupper, där vi ersätter två befintliga leverantörer med en enda plattform som är fullt integrerad med EMR-systemet Epic och patientappen Epic MyChart. På produktsidan var Q3 det mest produktintensiva kvartalet i koncernens historia. Vi gjorde Remote Therapeutic Monitoring (RTM) tillgängligt för alla våra amerikanska kunder på provbasis, lanserade kliniskt godkända utbildningsmoduler som inkluderar kostnadsfri tillgång till Champion Health och öppnade för tidig tillgång till vår nya elektroniska patientjournallösning (EMR) den 28 september. Vid tidpunkten för detta uttalande har 470 kliniker som tillsammans representerar över 4,700 användare registrerat sig, och betalda abonnemang inleds den 1 januari 2027.

I juli slutförde vi vår kapitalminskning och i augusti inleddes vårt aktieåterköpsprogram, som finansierar det långsiktiga incitamentsprogrammet helt genom egna aktier utan att en enda ny aktie emitteras. Detta säkerställer att ledningens intressen är direkt förenade med aktieägarnas. Per den 30 september 2026 hade 47,236 aktier återköpts för totalt EUR 36k.

Våra prioriteringar för Q4 2026 är tydliga: skapa intäkter från produktlanseringarna genom att omvandla RTM-tester till betalande användning, kommersialisera utbildningsmodulerna och utöka EMR:s tidiga användarbas inför starten av betalda abonnemang; omsätta affärsmöjligheterna i Nordamerika genom att driftsätta vårdsystemet i storstadsregionen och slutföra avtalet med det akademiska vårdsystemet; återuppbygga Wellness ARR genom företagsavtal med högre värde; samt upprätthålla kapitaldisciplinen genom att finansiera CapEx med operativt kassaflöde, minska nettoskulden och hålla aktieåterköpen inom de kommunicerade ramarna.

Henrik Molin, VD & grundare

Lifecare-divisionen

Intäkterna under Q3 2026 ökade med 15% jämfört med föregående år till EUR 3.3m, medan SaaS-intäkterna ökade med 16% och utgjorde 93% av divisionens intäkter. Physitracks intäkter ökade med 26%. ARR uppgick till EUR 12.8m, en ökning med 9% jämfört med föregående år och 1% jämfört med föregående kvartal.

ARPL ökade med 11% jämfört med föregående år till EUR 190 efter koncernens prishöjning i maj, medan den genomsnittliga månadsvisa churn-takten låg kvar på 1.0% och NRR på 99.3%. Licensbasen fortsatte att växa under kvartalet, vilket visar att prisoptimeringen har genomförts framgångsrikt.

SaaS-bruttomarginalen förbättrades till 89.2% (+1.0pp jämfört med föregående kvartal). Justerat EBITDA uppgick till EUR 1.4m, i nivå med föregående år, motsvarande en marginal på 42% (48%). Marginalförändringen återspeglar ökade investeringar i det nordamerikanska säljteamet och produktlanseringar. Justerat EBITDA efter CapEx uppgick till EUR 0.6m (EUR 0.7m).

Lifecare fortsätter att erbjuda en högkvalitativ bas av återkommande intäkter med starka marginaler, låg churn och dokumenterad prissättningsstyrka. De två vunna konkurrensutsatta upphandlingarna i USA, inklusive full integration med Epic och MyChart, ger värdefulla referenskunder på världens största vårdmarknad, medan RTM, utbildningsmodulerna och det nya EMR-systemet breddar divisionens erbjudande inom kliniska arbetsflöden.

Wellness-divisionen

Intäkterna under Q3 2026 uppgick till EUR 0.3m, en ökning med 2% jämfört med föregående år. Divisionen återgick därmed till intäktstillväxt efter att äldre avtal kopplade till de tidigare grundarna löpt ut enligt plan. ARR minskade till EUR 0.7m (30 juni 2026: EUR 0.9m) efter förlusten av en stor företagskund under kvartalet.

ARPL ökade med 58% jämfört med föregående år till EUR 16, vilket återspeglar den fortsatta omställningen mot större och mer skalbara företagskunder. Kundekonomin fortsatte att förbättras, med en minskning av den månatliga churn-takten till 3.1% från 3.7% under Q2 och en ökning av NRR till 96.6% från 95.9% under Q2.

Justerat EBITDA ökade till EUR 125k (EUR 54k), motsvarande en marginal på 38% (17%), och SaaS-bruttomarginalen förbättrades till 85.6% (+8.9pp jämfört med föregående kvartal). Detta visar att Wellness kan bedriva en lönsam verksamhet samtidigt som omställningen av kundportföljen slutförs.

Divisionen fortsätter att fokusera på att bygga en skalbar SaaS-verksamhet för företagskunder, baserad på Champion Healths unika kombination av stöd inom psykisk hälsa och rörelseapparaten (MSK). De nyligen lanserade utbildningsmodulerna, som var och en inkluderar kostnadsfri tillgång till Champion Health, förenar koncernens två verksamheter i ett gemensamt erbjudande till patienterna. Prioriteten är att återuppbygga ARR från företagskunder utan att ge avkall på den lönsamhet som nu uppnåtts.

Utsikter

Physitrack går in i det sista kvartalet 2026 med en accelererande kommersiell tillväxt och de huvudsakliga utvecklingsfaserna för RTM och EMR nu slutförda. Fokus flyttas från produktutveckling till kommersialisering: att omvandla RTM-tester till betalande användning, kommersialisera utbildningsmodulerna från Q4 och utöka EMR:s tidiga användarbas inför starten av betalda abonnemang i januari 2027.

Koncernen kommer att fortsätta omsätta sina investeringar i Nordamerika till intäkter genom att driftsätta vårdsystemet i storstadsregionen under Q4 och slutföra avtalet med det akademiska vårdsystemet. Samtidigt ska intäktskvaliteten säkerställas genom att hålla NRR nära 100% och bygga vidare på prishöjningen i maj. Rörelseanalys (motion capture) förblir det viktigaste långsiktiga investeringsområdet inom produktutvecklingen.

Inom Wellness är prioriteten att återuppbygga ARR genom företagsavtal med högre värde, samtidigt som den lönsamhet som uppnåtts efter omstruktureringen bibehålls. På koncernnivå kommer ledningen att upprätthålla kapitaldisciplinen genom att finansiera CapEx med operativt kassaflöde, fortsätta minska nettoskulden och hålla aktieåterköpen inom de kommunicerade ramarna. Den justerade EBITDA-marginalen på 31% återspeglar ett medvetet beslut att investera samtidigt som tillväxten accelererar. Det medelfristiga målet om en EBITDA-marginal på 40–45% ligger fast, och övergången från produktutveckling till kommersialisering förväntas driva marginalåterhämtningen.

Spotlight-intervju

En intervju med VD Henrik Molin finns tillgänglig på följande länk:

https://vimeo.com/mcvr/2026q3spotlight

Webbsändning

En webbsänd presentation hålls den 20 oktober 2026 kl. 18.00 CET på följande länk:

https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_euA45YpLTeWPGTl8O0hU1Q


Presentationen hålls på engelska och kommer att finnas tillgänglig på:
https://www.physitrackgroup.com

Henrik Molin, VD, och Matt Poulter, CFO, presenterar resultatet och besvarar frågor.

Kontaktinformation
Henrik Molin, VD och grundare, Physitrack
+44 208 133 9325
ir@physitrack.com
media@physitrack.com

About Physitrack


Physitrack plc (Nasdaq First North: PTRK), d/b/a Physitrack Group, is a global provider of AI-powered software for healthcare and workplace wellbeing, delivering personalized, scalable tools through its Physitrack and Champion Health platforms.

Physitrack enables healthcare providers to deliver and manage app-guided physical and occupational services with AI powered workflows with measurable patient outcomes and built-in billing and reimbursement support, while Champion Health provides businesses with mental, physical, and financial wellbeing solutions to support workforce health and productivity.

Physitrack Group’s solutions seamlessly integrate with existing systems, including EMR/EHR/PMS connectivity, and are trusted by more than 110,000 providers and organizations across 170+ countries. For more information, visit www.physitrackgroup.com and follow us on LinkedIn and X.

Enquiries regarding this announcement should be addressed to:


Corporate Contact:
Henrik Molin, CEO and Founder, Physitrack
ir@physitrack.com
media@physitrack.com
+1 415 230 0414
 

Attachments


Q3 2026 Interim Report (Swedish)