Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
Ta kontakt
  • info@inderes.se
  • +46 8 411 43 80
  • Vattugatan 17, 5tr
    111 52 Stockholm
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Översikt
Nyckeltal & Estimat
Ägarlista
Utdelning
Värdering
Resultaträkning
Kvartalsuppgifter

Värdering

 

BTS Group

222,50 SEK+0,68 %9/10 17:29
Under 1K följer bolaget

BTS B

NASDAQ Stockholm

IT-Service

Teknologi

Översikt
Nyckeltal & Estimat
Ägarlista
Utdelning
Blankning
Investerarnas syn
Värdering
Resultaträkning
Kvartalsuppgifter

Resultaträkning

Finansiella rapporter, intäkter, EBIT, värderingsmått och kvartalsprognoser för BTS Group

2019202020212022202320242025
Omsättning1 865,51 464,21 916,82 529,62 682,92 802,12 703,1
tillväxt-%−21,5 %30,9 %32,0 %6,1 %4,4 %−3,5 %
EBITDA311,2155,4409,2420,0421,9439,0343,2
EBIT225,764,6305,2303,3288,1298,1200,0
Vinst före skatt216,551,1289,2289,7295,1467,6165,0
Nettoresultat150,735,2214,7198,4214,8387,0132,5
Vinst per aktie7,841,8211,1110,2411,0819,956,89
Utdelning4,201,204,805,405,706,104,40
Utdelningskvot53,6 %65,8 %43,2 %52,7 %51,4 %30,6 %63,9 %

Lönsamhet och avkastning på kapital

2019202020212022202320242025
EBITDA-%16,7 %10,6 %21,3 %16,6 %15,7 %15,7 %12,7 %
EBIT-%12,1 %4,4 %15,9 %12,0 %10,7 %10,6 %7,4 %
ROE18,0 %5,0 %21,8 %16,3 %16,5 %23,2 %9,2 %
ROI8,1 %1,8 %8,6 %7,2 %7,3 %11,5 %4,2 %