Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
Ta kontakt
  • info@inderes.se
  • +46 8 411 43 80
  • Vattugatan 17, 5tr
    111 52 Stockholm
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Översikt
Nyckeltal & Estimat
Ägarlista
Utdelning
Värdering
Resultaträkning
Kvartalsuppgifter

Värdering

 

Gotlandsbolaget

240,00 SEK−0,83 %13/10 17:25
Under 1K följer bolaget

GOTL B

First North Stockholm

Transport & Logistik

Industri

Översikt
Nyckeltal & Estimat
Ägarlista
Utdelning
Blankning
Investerarnas syn
Värdering
Resultaträkning
Kvartalsuppgifter

Resultaträkning

Finansiella rapporter, intäkter, EBIT, värderingsmått och kvartalsprognoser för Gotlandsbolaget

2021202220232024
Omsättning2 291,02 918,82 366,42 622,0
tillväxt-%27,4 %−18,9 %10,8 %
EBITDA502,2257,8115,231,2
EBIT123,0390,6442,0218,2
Vinst före skatt149,8403,1524,7507,6
Nettoresultat115,0282,0404,6375,6
Vinst per aktie46,01110,80161,80150,20
Utdelning8,208,209,8020,30
Utdelningskvot17,8 %7,4 %6,1 %13,5 %

Lönsamhet och avkastning på kapital

2021202220232024
EBITDA-%21,9 %8,8 %4,9 %1,2 %
EBIT-%5,4 %13,4 %18,7 %8,3 %
ROE2,5 %5,9 %7,8 %6,8 %
ROI2,1 %4,9 %6,7 %5,6 %