Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
Ta kontakt
  • info@inderes.se
  • +46 8 411 43 80
  • Vattugatan 17, 5tr
    111 52 Stockholm
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Översikt
Nyckeltal & Estimat
Ägarlista
Utdelning
Värdering
Resultaträkning
Kvartalsestimat

Värdering

 

Incap

8,98 EUR+1,35 %13/10 17:29
6 435 följer bolaget

ICP1V

NASDAQ Helsinki

Elektronisk Utrustning

Industri

Översikt
Nyckeltal & Estimat
Utdelning
Blankning
Investerarnas syn
Värdering
Resultaträkning
Kvartalsestimat

Resultaträkning

Finansiella rapporter, intäkter, EBIT, värderingsmått och kvartalsprognoser för Incap

20192020202120222023202420252026e2027e2028e2029e
Omsättning71,0106,5169,8263,8221,6230,1214,6281,3328,0347,8368,6
tillväxt-%49,9 %59,4 %55,4 %−16,0 %3,8 %−6,7 %31,1 %16,6 %6,0 %6,0 %
EBITDA11,515,929,342,832,834,931,333,939,642,946,6
EBIT (adj.)10,114,626,840,030,630,126,126,732,135,439,0
EBIT10,112,626,039,028,229,225,324,330,633,937,5
Vinst före skatt9,711,525,736,726,430,122,323,028,732,236,3
Nettoresultat6,39,221,127,619,822,714,016,220,122,525,4
EPS (adj.)0,290,370,740,980,750,790,490,610,750,850,95
tillväxt-%30,5 %97,9 %31,5 %−23,4 %5,9 %−37,4 %24,2 %21,7 %13,0 %12,2 %
Utdelning0,000,000,000,000,000,000,000,000,000,160,36
Utdelningskvot20,0 %40,0 %

Lönsamhet och avkastning på kapital

20192020202120222023202420252026e2027e2028e2029e
EBITDA-%16,1 %15,0 %17,2 %16,2 %14,8 %15,2 %14,6 %12,0 %12,1 %12,3 %12,7 %
EBIT-%14,2 %13,8 %15,8 %15,2 %13,8 %13,1 %12,2 %9,5 %9,8 %10,2 %10,6 %
EBIT-%14,2 %11,8 %15,3 %14,8 %12,7 %12,7 %11,8 %8,6 %9,3 %9,8 %10,2 %
ROE30,6 %41,5 %36,7 %20,4 %19,0 %10,4 %11,5 %13,2 %13,3 %13,3 %
ROI33,0 %42,4 %42,7 %22,7 %19,7 %16,2 %13,8 %15,3 %16,1 %16,5 %