Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
Ta kontakt
  • info@inderes.se
  • +46 8 411 43 80
  • Vattugatan 17, 5tr
    111 52 Stockholm
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Översikt
Nyckeltal & Estimat
Ägarlista
Utdelning
Värdering
Resultaträkning
Kvartalsuppgifter

Värdering

 

Logistri

13,80 SEK−1,08 %9/10 17:29
Under 1K följer bolaget

LOGIST B

Spotlight Stock Market

Fastighet & Utveckling

Fastighet

Översikt
Nyckeltal & Estimat
Ägarlista
Utdelning
Blankning
Investerarnas syn
Värdering
Resultaträkning
Kvartalsuppgifter

Resultaträkning

Finansiella rapporter, intäkter, EBIT, värderingsmått och kvartalsprognoser för Logistri

2019202020212022202320242025
Omsättning85,196,396,8105,6111,8135,1183,8
tillväxt-%13,1 %0,5 %9,0 %5,9 %20,8 %36,1 %
EBITDA75,387,369,084,292,7109,9146,8
EBIT75,387,369,084,292,7109,9146,8
Vinst före skatt108,0212,3202,938,984,180,4183,7
Nettoresultat87,9164,9159,930,264,664,4135,3
Vinst per aktie1,813,012,920,551,300,881,73
Utdelning0,000,000,800,450,520,520,28
Utdelningskvot0,0 %0,0 %27,5 %80,9 %40,1 %59,2 %16,2 %

Lönsamhet och avkastning på kapital

2019202020212022202320242025
EBITDA-%88,5 %90,7 %71,2 %79,8 %83,0 %81,4 %79,9 %
EBIT-%88,5 %90,7 %71,2 %79,8 %83,0 %81,4 %79,9 %
ROE16,6 %23,7 %19,7 %3,8 %6,3 %6,1 %9,0 %
ROI6,8 %10,9 %9,6 %1,8 %3,3 %2,6 %4,0 %