Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
Ta kontakt
  • info@inderes.se
  • +46 8 411 43 80
  • Vattugatan 17, 5tr
    111 52 Stockholm
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Översikt
Nyckeltal & Estimat
Ägarlista
Utdelning
Värdering
Resultaträkning
Kvartalsuppgifter

Värdering

 

Precio Fishbone

19,20 SEK−1,03 %13/10 17:29
Under 1K följer bolaget

PRCO B

First North Stockholm

IT-Service

Teknologi

Översikt
Nyckeltal & Estimat
Ägarlista
Utdelning
Blankning
Investerarnas syn
Värdering
Resultaträkning
Kvartalsuppgifter

Resultaträkning

Finansiella rapporter, intäkter, EBIT, värderingsmått och kvartalsprognoser för Precio Fishbone

2019202020212022202320242025
Omsättning244,3250,0248,6260,1213,5173,1168,9
tillväxt-%2,3 %−0,6 %4,6 %−17,9 %−18,9 %−2,4 %
EBITDA35,539,637,621,613,79,816,0
EBIT24,827,823,321,012,99,86,1
Vinst före skatt23,926,722,619,510,59,82,8
Nettoresultat19,020,617,716,0177,17,921,8
Vinst per aktie2,022,201,871,6720,030,872,38
Utdelning0,002,901,901,301,300,450,50
Utdelningskvot0,0 %131,8 %101,8 %77,8 %6,5 %51,7 %21,0 %

Lönsamhet och avkastning på kapital

2019202020212022202320242025
EBITDA-%14,5 %15,8 %15,1 %8,3 %6,4 %5,6 %9,5 %
EBIT-%10,2 %11,1 %9,4 %8,1 %6,0 %5,6 %3,6 %
ROE18,9 %17,2 %15,8 %14,6 %63,5 %5,0 %12,4 %
ROI10,9 %10,0 %9,0 %7,6 %52,4 %3,8 %9,4 %