Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
Ta kontakt
  • info@inderes.se
  • +46 8 411 43 80
  • Vattugatan 17, 5tr
    111 52 Stockholm
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

LapWall H1'26 förhandskommentar: Volymtillväxt lyfter marginalen från en svag jämförelseperiod

LAPWALLAnalytikerkommentar2026-07-28 07:14
Tommi SaarinenAnalytiker
Discuss

Sammanfattning

  • LapWall förväntas rapportera en omsättningstillväxt på 22,6 % under H1'26, drivet av en stark orderstock, trots att tillväxten förväntas viktas mot andra halvåret.
  • Den justerade rörelsevinsten (EBITA) förväntas öka till 2,2 MEUR, med en marginalförbättring till 9,7 %, främst tack vare högre produktionsvolymer.
  • Efterfrågan inom takelementverksamheten har återhämtat sig, vilket stödjer nyförsäljningen och kapacitetsutnyttjandet vid produktionsanläggningarna.
  • LapWall förväntas upprepa sin guidning för 2026, med omsättning mellan 49–54 MEUR och EBITA mellan 4,8–5,8 MEUR, i linje med nuvarande estimat.

Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.

Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-07-28 05:14 GMT. Ge feedback här.

Prognostabell H1'25H1'26H1'26e2026e
MEUR / EUR JämförelseFaktiskInderesInderes
Omsättning 18,8 23,151,3
Orderbok 20,2 23,118,3
EBITDA 1,7 2,86,5
Rörelseresultat (just.) 1,1 2,25,2
Rörelseresultat 0,7 1,84,3
EPS (rapporterad) 0,03 0,080,21
      
Omsättningstillväxt-% -11,0 % 22,6 %14,3 %
EBITA-% 5,9 % 9,7 %10,2 %

Källa: Inderes

LapWall publicerar sin H1-rapport tisdagen den 4 augusti 2026. Vi förväntar oss att omsättningen har fortsatt att växa, drivet av en stark orderstock, även om tillväxten förväntas vara mer måttlig än orderstockens årliga tillväxt, då vi förväntar oss att leveranserna viktas mot den säsongsmässigt starkare andra halvan av året. Med tanke på den exceptionellt svaga jämförelseperioden förutspår vi en tydlig förbättring av marginalen. I rapporten kommer vårt fokus att ligga på utvecklingen av nyförsäljningen, företagets ståndpunkt om byggmarknadens utveckling samt framstegen i driftsättningen av Pyhäntä-fabriksinvesteringen.

Orderstocken driver tillväxt, vilken vi förväntar oss viktas mot slutet av året

LapWall inledde andra kvartalet 2026 med en orderstock på 19,1 MEUR, vilket i slutet av Q1 var cirka 32 % högre än jämförelseperioden. Drivet av den starka orderstocken förväntar vi oss att LapWalls omsättning ökade med drygt 22 % till 23,1 MEUR under H1 (H1'25: 18,8 MEUR). Omsättningstillväxten under Q2 var enligt vår bedömning lägre än orderstockens årliga tillväxt, då vi förväntar oss att leveranser och upplupen vinst viktas något starkare mot andra halvåret än normalt. Jämförelseperioden för H1 var exceptionellt svag, tyngd av låg efterfrågan inom takelementverksamheten, vilket understryker den snabba tillväxten under H1'26. Vi förväntar oss att omsättningen under Q2 översteg Q1:s nivå (11,0 MEUR), med stöd av volymtillväxten som indikerats av orderstockens tillväxt.

Volymtillväxt lyfter marginalen från en svag jämförelseperiod

Vi förväntar oss att LapWalls justerade rörelsevinst (EBITA) har ökat till 2,2 MEUR under H1 (H1'25: 1,1 MEUR), vilket motsvarar en EBITA-marginal på 9,7 % (H1'25: 5,9 %). Förbättringen av marginalen drivs i vår prognos framför allt av en högre produktionsvolym från en låg jämförelseperiod. Vi förväntar oss att de stärkta leveransvolymerna har lyft Q2:s marginal till en något bättre nivå än Q1 (EBITA-% Q1'26: 9,5 %, Q2'26e: 10,0 %). Till följd av den ökade skuldsättningen i samband med fabriksinvesteringen i Pyhäntä förutspår vi att finansieringskostnaderna har stigit till cirka 0,4 MEUR under H1 (H1'25: cirka 0,0 MEUR). Efter sedvanliga skatter förväntar vi oss att det rapporterade resultatet per aktie har uppgått till 0,08 euro (H1'25: 0,03 euro).

Vi förväntar oss stark nyförsäljning, med stöd av en återhämtande efterfrågan på takelement

Den övergripande bilden av byggmarknaden har förblivit svag, men trots detta har LapWall lyckats utmärkt med försäljningen under de senaste kvartalen. Bostadsbyggnadsstarterna är fortfarande på nedgång, och den goda dragkraften i vissa marknadsnischer har inte varit tillräcklig för att vända marknadens totala aktivitet till tillväxt. Sammantaget har dock antalet bygglov vänt till tillväxt, vilket tyder på att marknaden har bottnat. Efterfrågan på takelement har återhämtat sig från sina bottennivåer, vilket stöder nyförsäljningen och kapacitetsutnyttjandet vid produktionsanläggningarna i Pälkäne och Veteli. Vi förväntar oss att nya order under Q2 har legat ungefär på samma nivå som Q1 (cirka 16 MEUR), vilket är en stark nivå jämfört med tidigare år. Med vårt estimat skulle orderstocken uppgå till cirka 23 MEUR i slutet av H1. Orderstocken stöds av en andra datacenterorder som meddelades i juni, vilken vi uppskattar har varit i storleksordningen några miljoner euro, det vill säga cirka 5 % av vår omsättningsprognos för 2026.

Företaget kommer sannolikt att upprepa sin guidning

LapWall lämnade i samband med sin Q1'26-rapport en guidning om att omsättningen för 2026 kommer att ligga mellan 49–54 MEUR och rörelseresultatet (EBITA) mellan 4,8–5,8 MEUR. Våra estimat för innevarande år (omsättning 51,3 MEUR och EBITA 5,2 MEUR) ligger inom båda guidningsintervallen, vilket innebär att vi förväntar oss att företaget upprepar sin guidning i H1-rapporten. Utöver guidningen kommer vårt fokus att ligga på utvecklingen av nyförsäljningen, företagets ståndpunkt om marknadsutvecklingen samt framstegen i driftsättningen av Pyhäntä-fabriksinvesteringen.

Nybyggnation, 12 månaders rullande summa (milj. m³)

Pipeline Rolling.png

Källa: Statistikcentralen

Bygglov, årlig förändring i % per byggnadstyp (12 månader rullande, senaste månaden, YTD)

Pipeline Class Yoy Grouped.png

Källa: Statistikcentralen, ¹Datacenter = StatFin-byggnadsklass 05 (byggnader för telekommunikation och trafik)

LapWall är verksamt inom byggproduktindustrin med flera fabriker. Bolaget tillverkar vägg- och takelement i trä i fabriksförhållanden för byggföretag. I produktutbudet ingår ett flertal standardprodukter som kunden får levererade och installerade. Bolagets marknadsområde är Finland. LapWall grundades år 2011 och dess huvudkontor ligger i Pyhäntä, Finland.

Läs mera

Nyckeltal21/04

202526e27e
Omsättning44,951,362,0
tillväxt-%3,6 %14,3 %20,8 %
EBIT (adj.)3,85,27,8
EBIT-%8,4 %10,2 %12,7 %
EPS (adj.)0,200,270,43
Utdelning0,100,150,21
Direktavkastning2,8 %2,8 %4,0 %
P/E (just.)18,019,812,3
EV/EBITDA12,813,18,5

Forum uppdateringar

Här är Tommis förhandskommentarer inför att LapWall publicerar sin affärsöversikt för Q3 på onsdag nästa vecka. Vi förväntar oss att den höga...
2026-10-14 04:44
by Sijoittaja-alokas
9
Kursen strålar som vårsolen över Pyhännänjärvi! +17 % på en vecka. Med liten omsättning förstås, men visst vittnar detta om intresse för bolaget...
2026-10-09 12:25
12
LapWalls värdering är enligt mig inte alls krävande för tillfället. Resultatbaserade multiplar med Inderes nya prognoser: Just. EV/EBIT '26–...
2026-10-05 10:38
by Tomi Lindell
27
Tommi har gjort en omfattande analys av LapWall och den är självklart öppen för alla att läsa, det finns alltså inga betalväggar. Vi höjer riktkursen...
2026-10-05 07:01
by Sijoittaja-alokas
15
Lapwall klarar sig nog. Det handlar främst om hur snabbt orderingången ökar och hur den nya fabriken skalas upp till tvåskift. Samt högre kapacitetsut...
2026-10-04 09:05
by Janne
4
Jag pratade med vd Pekkarinen för en månad sedan vid invigningen av den nya produktionslinjen. Jag frågade varför offentliggörandena av datacenterordr...
2026-10-04 08:39
by Nokiotta
28
Här är Tommis kommentarer till att hovrätten rev upp tingsrättens mellandom, som förpliktigade LapWall att betala knappt 2 miljoner euro i ers...
2026-10-02 11:19
by Sijoittaja-alokas
14