Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
Ta kontakt
  • info@inderes.se
  • +46 8 411 43 80
  • Vattugatan 17, 5tr
    111 52 Stockholm
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Översikt
Nyckeltal & Estimat
Ägarlista
Utdelning
Värdering
Resultaträkning
Kvartalsuppgifter

Värdering

 

CellaVision

165,80 SEK+1,59 %13/10 17:29
1 475 följer bolaget

CEVI

NASDAQ Stockholm

Medicinsk Utrustning & Service

Hälsovård

Översikt
Nyckeltal & Estimat
Ägarlista
Utdelning
Blankning
Investerarnas syn
Värdering
Resultaträkning
Kvartalsuppgifter

Resultaträkning

Finansiella rapporter, intäkter, EBIT, värderingsmått och kvartalsprognoser för CellaVision

2019202020212022202320242025
Omsättning461,8471,4565,6639,3677,3723,2759,0
tillväxt-%2,1 %20,0 %13,0 %5,9 %6,8 %4,9 %
EBITDA146,7142,9196,2198,0207,0219,0241,4
EBIT126,6110,3162,7158,3167,1177,7202,1
Vinst före skatt129,2112,2158,3148,4164,2176,9194,3
Nettoresultat99,289,5125,3118,3130,3140,7153,1
Vinst per aktie4,163,755,254,965,465,906,42
Utdelning0,000,752,002,002,252,502,75
Utdelningskvot0,0 %20,0 %38,1 %40,3 %41,2 %42,4 %42,8 %

Lönsamhet och avkastning på kapital

2019202020212022202320242025
EBITDA-%31,8 %30,3 %34,7 %31,0 %30,6 %30,3 %31,8 %
EBIT-%27,4 %23,4 %28,8 %24,8 %24,7 %24,6 %26,6 %
ROE28,5 %20,8 %23,1 %18,4 %18,2 %17,3 %17,3 %
ROI15,5 %13,4 %15,2 %13,3 %14,0 %13,9 %14,0 %