Aspo

5,97EUR +0,51 %
5 310 investerare följer bolaget.

Aspo är verksamt inom transport- och logistikbranschen. Bolaget drivs som ett konglomerat med visionen att vara en aktiv aktör inom förvärv och utveckling av företag, huvudsakligen inom tillväxtmarknaderna i östra Europa. Branscherna där bolaget innehar intressen i inkluderar exempelvis dagligvaruhandeln, industri, samt IT-sektorn. Huvudkontoret ligger i Helsingfors.

P/E (23e)
27,57
EV/EBIT (adj.) (23e)
17,99
P/B (23e)
1,43
Direktavkastnings- % (23e)
7,87 %
Riktkurs
6.50 EUR
Rekommendation
Minska
Uppdaterad
10.8.2023
NASDAQ Helsinki
ASPO
Dagens lägsta / högsta pris
5,92 / 6 EUR
Börsvärde
187,58 mn EUR
Omsättning
22,74 tn EUR
Volym
3,8 tn
Risk och rekommendation
HögRiskLåg
SäljRekommendationKöp

Största ägare
Källa: Millistream Market Data AB

ÄgareKapitalRöster
Aev Capital Holding Oy10,4 %10,4 %
Havsudden Oy Ab10,4 %10,4 %
Premium
Inte aktiverad

Innehållet är endast tillgängligt för våra Premium-kunder.

Insider Transactions

InsiderDateTotal value
Miska Kuusela2023-08-1515 329,76EUR
Salla Pöyry2023-03-02403 000EUR
Premium
Inte aktiverad

Innehållet är endast tillgängligt för våra Premium-kunder.

Resultaträkning

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Omsättning587,70500,72573,30643,40551,64572,33604,41638,52
tillväxt-%8,65 %−14,80 %14,49 %12,23 %−14,26 %3,75 %5,61 %5,64 %
EBITDA49,7449,4068,4367,5056,1663,4073,4077,86
EBIT (adj.)21,1419,3042,4055,3023,8628,4735,8438,08
EBIT21,1419,3033,9031,1023,6628,4735,8438,08
Vinst före skatt18,2414,8030,0024,809,3619,2226,4629,00
Nettoresultat14,6212,0023,7018,506,6114,8922,5126,10
EPS0,470,381,021,360,220,470,710,83
tillväxt-%−19,56 %−17,92 %168,42 %32,61 %−84,07 %118,30 %51,00 %15,92 %
Utdelning0,220,350,450,460,470,480,490,50
Utdelningskvot47,30 %91,67 %59,66 %78,12 %223,61 %101,54 %68,65 %60,43 %

Lönsamhet och avkastning på kapital

20192020202120222023e2024e2025e2026e
EBITDA-%8,46 %9,87 %11,94 %10,49 %10,18 %11,08 %12,14 %12,19 %
EBIT-%3,60 %3,85 %7,40 %8,59 %4,32 %4,97 %5,93 %5,96 %
EBIT-%3,60 %3,85 %5,91 %4,83 %4,29 %4,97 %5,93 %5,96 %
ROE12,26 %10,19 %19,51 %13,55 %4,80 %11,31 %18,71 %22,82 %
ROI6,34 %5,85 %10,76 %9,62 %5,27 %8,36 %9,95 %10,06 %

Värdering

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Pris per aktie (EUR)7,628,4011,368,205,975,975,975,97
Aktier31,4331,4331,4231,4231,4631,5031,5431,54
Börsvärde239,50264,01356,93257,64187,82188,05188,29188,29
Rörelsevärde487,50473,91564,33484,34429,13447,91427,90432,40
EV/S0,830,950,980,750,780,780,710,68
EV/EBITDA9,809,598,257,187,647,075,835,55
EV/EBIT (adj.)23,0624,5513,318,7617,9915,7311,9411,35
EV/EBIT23,0624,5516,6515,5718,1415,7311,9411,35
P/E (just.)16,3822,0011,086,0327,5712,638,367,22
P/E16,3822,0015,0613,9328,4012,638,367,22
P/B1,962,332,761,791,431,431,731,57
P/S0,410,530,620,400,340,330,310,29
Direktavkastning2,89 %4,17 %3,96 %5,61 %7,87 %8,04 %8,21 %8,38 %
Soliditet29,76 %29,55 %31,85 %34,55 %32,03 %30,43 %23,97 %25,17 %
Skuldsättning162,31 %149,69 %129,37 %116,01 %137,83 %151,80 %219,73 %203,94 %

Kvartalsuppgifter

Q3/22Q4/222022Q1/23Q2/23Q3/23eQ4/23e2023eQ1/24e
Omsättning157,80163,80643,40141,60132,60138,00139,44551,64
EBITDA21,806,5067,5016,8010,9013,7114,7556,16
EBIT12,30−4,8031,108,602,805,616,6523,66
Vinst före skatt10,20−4,1024,807,50−6,603,714,759,36
Nettoresultat8,75−6,1318,507,20−7,002,733,686,61
ASPO SIGNED EUR 30 MILLION LOAN AGREEMENT

Regulatoriskt pressmeddelande2023-09-07
Aspo Oyj - Managers' Transactions – Miska Kuusela

Regulatoriskt pressmeddelande2023-08-18
Change in treasury shares

Regulatoriskt pressmeddelande2023-07-13
Aspo Oyj - Managers' Transactions – Bo Rolf Jansson

Regulatoriskt pressmeddelande2023-06-22
Transfer of Aspo Plc treasury shares

Regulatoriskt pressmeddelande2023-06-22
Change in Aspo’s Group Executive Committee

Regulatoriskt pressmeddelande2023-05-26