Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
Ta kontakt
  • info@inderes.se
  • +46 8 411 43 80
  • Vattugatan 17, 5tr
    111 52 Stockholm
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

LapWall Q3'26 förhandskommentar: Tillväxten fortsätter med stöd av en stark orderstock

LAPWALLAnalytikerkommentar2026-10-14 06:30
Tommi SaarinenAnalytiker
Discuss

Sammanfattning

  • LapWall förväntas rapportera en ökad omsättning på 14,5 MEUR för Q3, vilket motsvarar en tillväxt på 14 % jämfört med föregående år, främst drivet av en stark orderstock.
  • Det justerade rörelseresultatet (EBITA) förväntas stiga till 1,6 MEUR, med en marginal på 10,8 %, vilket är i nivå med jämförelseperioden, trots ineffektiviteter i nya produktionslinjer och råvarukostnadsinflation.
  • Orderstocken förväntas ligga kvar nära rekordnivån på 24,9 MEUR, vilket är 24 % högre än under jämförelseperioden, med fortsatt stark efterfrågan på varma takelement.
  • LapWall förväntas upprepa sin guidning för 2026 med en omsättning på 49–54 MEUR och ett EBITA på 4,8–5,8 MEUR, med våra estimat i mitten av dessa intervall.

Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.

Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-10-14 04:30 GMT. Ge feedback här.

Estimattabell Q3'25Q3'26Q3'26e2026e
MEUR / EUR JämförelseUtfallInderesInderes
Omsättning 12,7 14,552,3
Orderingång 20,2 24,919,5
EBITDA 1,6 1,96,6
Rörelseresultat (just.) 1,4 1,65,3
Rörelseresultat 1,1 1,34,4
      
Omsättningstillväxt-% 8,7 % 14,1 %16,5 %
Rörelsemarginal-% (just.) 10,8 % 10,8 %10,1 %

Källa: Inderes, Rörelseresultat (just.) motsvarar bolagets rapporterade EBITA

LapWall publicerar sin Q3-affärsrapport onsdagen den 21 oktober 2026. Vi förväntar oss att den orderstock som har legat på en hög nivå har ökat omsättningen tydligt, om än mer måttligt än orderstockens tillväxt, eftersom stocken delvis sträcker sig in i 2027. Vi estimerar att lönsamheten har förbättrats tydligt från H1-nivån men i relation till jämförelseperioden legat kvar på samma nivå, då uppkörningen av nya produktionslinjer och ökat anläggningsavskrivning begränsar fördelarna med volymtillväxten. I rapporten fäster vi uppmärksamhet vid utvecklingen av nyförsäljningen, framstegen i uppkörningen av Pyhäntäfabriken samt företagets kommentarer om den heta marknaden för datacenterbyggande.

Den stilenliga orderstocken bär upp tillväxten

LapWall inledde Q3 med en hög orderstock på 25,4 MEUR, vilket var 26 % högre än under jämförelseperioden. I samband med halvårsrapporten kommenterade ledningen att cirka 90 % av stocken intäktsförs under H2'26 och ungefär 10 % i början av 2027, varför vi drar slutsatsen att stocken är längre än under jämförelseperioden. Därmed estimerar vi att omsättningen i Q3 har ökat mer måttligt än orderstocken, med 14 % till 14,5 MEUR (Q3'25: 12,7 MEUR). Vi förväntar oss att tillväxten har varit tyngdpunktsförskjuten mot varma takelement, vars efterfrågan tog fart ordentligt i skarven mellan Q1 och Q2. Vi räknar med att fabrikerna i Pälkäne och Veteli har körts i två skift med utmärkta utnyttjandegraden. På Pyhändäs nya linjer förväntar vi oss att leveranserna av väggelement och takelementsystem har fortsatt att växa, även om uppkörningen av linjerna ännu pågår.

Lönsamheten återgår till jämförelseperiodens nivå

Vi estimerar att LapWalls justerade rörelseresultat (EBITA) steg till 1,6 MEUR i Q3 (Q3'25: 1,4 MEUR), vilket motsvarar en EBITA-marginal på 10,8 %, i nivå med jämförelseperioden. Jämfört med marginalen på 7,9 % i Q2 förväntar vi oss en tydlig förbättring, eftersom de projekt som levererades under Q2 hade sålts i en marknad som var tydligt svagare än den nuvarande, medan vi förväntar oss att prisnivån för nya beställningar har vänt uppåt i takt med att efterfrågan stärkts. Att vi överträffar jämförelseperioden begränsas i vårt estimat av ineffektivitet i uppkörningen av de nya produktionslinjerna, de rekryteringar som krävs för övergången till två skift i Pälkäne och Veteli samt kostnadsinflation på råvaror. Vi förväntar oss att EBITDA har stigit till 1,9 MEUR (13,2 %, Q3'25: 12,9 %), men de ökade avskrivningarna till följd av investeringen i Pyhäntä (Q3'26e: 0,35 MEUR, Q3'25: 0,27 MEUR) dämpar skillnaden på EBITA-nivå. Vi estimerar att det rapporterade rörelseresultatet uppgick till 1,3 MEUR (Q3'25: 1,1 MEUR). LapWall har i regel inte rapporterat de lägre raderna i resultaträkningen i sin kortare Q3-rapport.

Orderstocken förblir nära rekordnivån

Vi estimerar att LapWalls nya beställningar ökade med 10 % till 14,0 MEUR i Q3 (Q3'25: 12,7 MEUR). Enligt vårt estimat uppgick orderstocken vid slutet av september till 24,9 MEUR, det vill säga 24 % högre än under jämförelseperioden och nära nivån i slutet av juni. Företaget kommenterade i samband med H1-rapporten att orderflödet har fortsatt att vara livligt även i början av Q3, vilket stöder utsikten med tanke på slutet av året. Vi förväntar oss att efterfrågan på varma takelement har förblivit stark, och nedstängningen av Kerabits fabrik i Ylistaro har enligt vår bedömning stärkt LapWalls position i denna produktkategori. När det gäller datacenter har LapWall vunnit två takleveranser till YIT:s projekt i Kajaani, men företaget har inte meddelat om nya datacenterbeställningar under Q3.

Vi förväntar oss att företaget upprepar sin guidning

LapWall guide:ar för en omsättning 2026 på 49–54 MEUR och en rörelsevinst (EBITA) på 4,8–5,8 MEUR. Våra estimat för innevarande år (omsättning 52,3 MEUR och EBITA 5,3 MEUR) hamnar i mitten av båda guideintervallen. Våra estimat gör nödvändig en omsättning på 29,0 MEUR för H2 (H2'25: 26,1 MEUR) och en EBITA på 3,3 MEUR (H2'25: 2,7 MEUR), vilket är fullt uppnåeligt med stöd av den starka orderstocken. Vi förväntar oss att företaget upprepar sin guidning i Q3-rapporten, och när det gäller omsättningen ser vi snarare uppåt- än nedåtriktade risker i guidningen för räkenskapsåret 2026. Utöver siffrorna följer vi framstegen i uppkörningen av Pyhäntäfabriken, eftersom företaget strävar efter att nå investeringens produktionsmål under Q4.

LapWall är verksamt inom byggproduktindustrin med flera fabriker. Bolaget tillverkar vägg- och takelement i trä i fabriksförhållanden för byggföretag. I produktutbudet ingår ett flertal standardprodukter som kunden får levererade och installerade. Bolagets marknadsområde är Finland. LapWall grundades år 2011 och dess huvudkontor ligger i Pyhäntä, Finland.

Läs mera

Nyckeltal05/10

202526e27e
Omsättning44,952,360,2
tillväxt-%3,6 %16,5 %15,2 %
EBIT (adj.)3,85,37,8
EBIT-%8,4 %10,1 %13,0 %
EPS (adj.)0,200,270,42
Utdelning0,100,150,23
Direktavkastning2,6 %2,9 %4,4 %
P/E (just.)19,719,012,3
EV/EBITDA13,813,08,5

Forum uppdateringar

Tässä on Tommin ennakkokommentit, kun LapWall julkistaa Q3-liiketoimintakatsauksensa ensi viikon keskiviikkona. Odotamme korkealla tasolla olleen...
för 17 timmar sedan
by Sijoittaja-alokas
7
Kurssi loistaa kuin kevätaurinko Pyhännänjärven yllä! +17% viikkoon. Pienellä vaihdolla tottakai, mutta kyllähän tämä kiinnostuksesta yhtiöt...
2026-10-09 12:25
12
LapWalls värdering är enligt mig inte alls krävande för tillfället. Resultatbaserade multiplar med Inderes nya prognoser: Just. EV/EBIT '26–...
2026-10-05 10:38
by Tomi Lindell
27
Tommi on tehnyt laajan raportin LapWallista ja se on tietysti kaikkien luettavissa, eli ei oo mitään muureja. Nostamme LapWallin tavoitehinnan...
2026-10-05 07:01
by Sijoittaja-alokas
15
Lapwall klarar sig nog. Det handlar främst om hur snabbt orderingången ökar och hur den nya fabriken skalas upp till tvåskift. Samt högre kapacitetsut...
2026-10-04 09:05
by Janne
4
Juttelin toimari Pekkarisen kanssa kuukausi sitten uuden tuotantolinjan vihkiäistilaisuudessa. Kysyin, missä viipyvät julkistukset datakeskustilauksis...
2026-10-04 08:39
by Nokiotta
28
Här är Tommis kommentarer till att hovrätten rev upp tingsrättens mellandom, som förpliktigade LapWall att betala knappt 2 miljoner euro i ers...
2026-10-02 11:19
by Sijoittaja-alokas
14