Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
Ta kontakt
  • info@inderes.se
  • +46 8 411 43 80
  • Vattugatan 17, 5tr
    111 52 Stockholm
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Kvartalsrapport andra kvartalet 2026

LEVELRegulatoriskt pressmeddelande2026-08-20 08:30
Ladda ner börsmeddelandet

Styrelsen för Nordic LEVEL Group AB, noterat på NASDAQ First North Growth Market, lämnar följande rapport för perioden april – juni 2026

ANDRA KVARTALET I SAMMANDRAG APRIL – JUNI 2026

  • Koncernens nettoomsättning för perioden uppgick till 84,7 (91,8) MSEK, en minskning på 7,8 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
  • Koncernens rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) för perioden uppgick till -9,8 (4,1) MSEK och rapporterat rörelseresultat (EBIT) uppgick till -14,3 (0,4) MSEK.
  • Periodens resultat efter skatt uppgick till -16,0 (-1,0) MSEK.
  • Periodens resultat per aktie i genomsnitt uppgick till -0,08 (-0,01) SEK före och efter utspädning.
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital uppgick till -13,0 (0,9) MSEK och kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -7,6 (17,6) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till 1,2 (1,5) MSEK och från finansieringsverksamheten till 8,1 (-20,0) MSEK. Periodens kassaflöde uppgick till 1,7 (-0,8) MSEK.
  • Periodens orderingång uppgick till 139,2 (145,4) MSEK, en minskning med 4,2 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Total orderstock uppgick vid periodens utgång till 147,0 (127,6) MSEK, en ökning med 15,2 procent. Total offertstock uppgår vid periodens utgång till 510,3 (470,0) MSEK, en ökning med 8,6 procent.
  • Företrädesemission, som beslutades i maj, tillförde bolaget ca 45 MSEK efter transaktionskostnader.

PERIODEN I SAMMANDRAG JANUARI – JUNI 2026

  • Koncernens nettoomsättning för perioden uppgick till 161,1 (201,8) MSEK, en minskning på 20,2 procent jämfört med motsvarande period föregående år.
  • Koncernens rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) för perioden uppgick till -17,0 (4,8) MSEK och rapporterat rörelseresultat (EBIT) uppgick till -25,9 (-3,2) MSEK.
  • Periodens resultat efter skatt uppgick till -29,1 (-5,8) MSEK.
  • Periodens resultat per aktie i genomsnitt uppgick till -0,14 (-0,03) SEK före och efter utspädning.
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital uppgick till -23,2 (-0,2) MSEK och kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -18,2 (6,9) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till 0,5 (1,5) MSEK och från finansieringsverksamheten till 21,2 (-13,9) MSEK. Periodens kassaflöde uppgick till 3,4 (-5,4) MSEK.
  • Periodens orderingång uppgick till 187,9 (231,0) MSEK, en minskning med 18,6 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Total orderstock uppgick vid periodens utgång till 147,0 (127,6) MSEK, en ökning med 15,2 procent. Total offertstock uppgår vid periodens utgång till 510,3 (470,0) MSEK, en ökning med 8,6 procent.
  • Företrädesemission, som beslutades i maj, tillförde bolaget ca 45 MSEK efter transaktionskostnader.

Siffror inom parentes avser motsvarande period föregående år.

Utdrag från VDs kommentar

Nordic LEVEL Group lägger ett andra kvartal bakom sig där resultatet inte når upp till våra ambitioner. Koncernens nettoomsättning för kvartalet uppgick till 84,7 (91,8) MSEK och rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) till -9,8 (4,1) MSEK, klart under vår förväntan. Samtidigt är det tydligt att de underliggande drivkrafterna i bolaget pekar åt rätt håll – och att de nu blir allt tydligare i orderboken. Halvåret inleddes med förskjutna affärer, och den bilden har fortsatt in i det andra kvartalet. Flera större projekt som skulle ha producerats under perioden har senarelagts. Det handlar om uppskjutna - inte förlorade - intäkter och volymen ligger kvar i orderstocken för att realiseras under kommande kvartal.

Läs hela VDs kommentar på sidan 3

Kontakter
För mer information, vänligen kontakta:

Jalal Anabtawi
CEO, Nordic LEVEL Group
jalal.anabtawi@nordiclevelgroup.com
Mobil 076-677 47 47

Om Nordic LEVEL Group AB
Nordic LEVEL Group är en förvärvsdriven koncern som utvecklar och integrerar bolag, med exponering mot säkerhetssektorn. Koncernen är en helhetsleverantör av tillförlitliga och moderna trygghets- och säkerhetslösningar samt tjänster. Koncernen har ca. 150 anställda med en på årlig basis omsättning om ca. 400 MSEK. Verksamheten bedrivs genom koncernens dotterbolag på den nordiska marknaden. Koncernens är verksam inom två kärnområden: Advisory och Technology. Koncernens mål är att öka både den upplevda och faktiska säkerheten i samhället, särskilt fokusera på samhällskritisk verksamhet samt säkerställa att dess kunder ska kunna leva ett så tryggt och säkert liv som möjligt. Bolaget grundades 1989 och har sitt huvudkontor i Stockholm. För mer information, vänligen besök: www.nordicLEVELgroup.com.

Nordic LEVEL Groups aktie handlas under kortnamnet LEVEL på Nasdaq First North Growth Market och bolagets Certified Adviser är Tapper Partners AB

Denna information är sådan information som Nordic LEVEL Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-08-20 08:30 CEST.

Bifogade filer
Kvartalsrapport Q2 2026