Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-10-28 07:06 GMT. Ge feedback här.
| Estimattabell | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | 2026e | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Jämförelse | Utfall | Inderes | Konsensus | Inderes | |
| Omsättning | 157 | 157 | 155 | 646 | ||
| EBITDA (just.) | 17,9 | 18,0 | 19,1 | 75,4 | ||
| EBITDA | 18,0 | 15,5 | 18.4 | 64,5 | ||
| Rörelseresultat (just.) | 11,3 | 11,2 | 12.4 | 48,2 | ||
| Rörelseresultat | 11,4 | 8,7 | 11.7 | 37,3 | ||
| EPS (rapporterat) | 0,09 | 0,06 | 0.1 | 0,27 | ||
| Omsättningstillväxt-% | -3,6 % | 0,1 % | -1,0 % | -1,8 % | ||
| Rörelsemarginal-% (just.) | 7,2 % | 7,1 % | 7,5 % | |||
Källa: Inderes & Vara Research, 4 analytiker (konsensus)
Anora publicerar sin Q3-rapport fredagen den 30 oktober. Vi förväntar oss att företagets omsättning och justerade EBITDA i praktiken har legat kvar på jämförelseperiodens nivå. Vi förväntar oss att bolaget upprepar sin resultatguidning för helåret, eftersom det har ett bra utgångsläge för att nå guidningsintervallet. I rapporten följer vi särskilt med framstegen i effektiviseringsåtgärderna samt kommentarer om marknadsutsikterna inför den viktiga säsongen i slutet av året. Vi finjusterade våra estimat i samband med denna rapport, men revideringarna var som helhet små. De har sammanställts i tabellen nedan.
Vi estimerar att Anoras omsättning under Q3 uppgick till 155 MEUR (Q3'25: 157 MEUR). Alkoholmarknadens volymer har befunnit sig i en strukturell nedgång i Norden, vilket har skapat en ihållande motvind för företagets försäljning. Volymminskningen på monopolmarknaderna (Finland, Sverige, Norge) fortsatte under Q3 till stor del på samma sätt som under början av året (en nedgång på 2–3 %). Per segment förväntar vi oss att Wine-segmentets nedgång fortsätter till följd av den svaga vinmarknaden i Norge samt de negativa effekterna av avslutade partner- och tappningsavtal. Vi räknar med att Spirits-segmentets omsättning har legat kvar på ungefär samma nivå som under jämförelseperioden och att Industrial-segmentet har vuxit.
Vi förväntar oss att Anoras justerade EBITDA uppgick till 18,5 MEUR under Q3 (Q3'25: 18,0 MEUR). Företagets lönsamhet stöds särskilt av effektiviseringsåtgärder i enlighet med programmet Fit, Fix, Focus samt en disciplinerad omsättnings- och portföljhantering, vilket vi tror stöder bruttomarginalen på samma sätt som under början av året. Å andra sidan förväntar vi oss inte att Industrial-segmentet presterar en lika betydande resultatförbättring efter sitt starka Q2-resultat på grund av årets tuffare jämförelsetal under slutet av året. Kostnadsinflationen, såsom stigande förpacknings- och logistikkostnader, fortsätter att orsaka en del tryck, men dess inverkan syns sannolikt inte nämnvärt under Q3 än.
Anora har guidat att den jämförbara EBITDA för 2026 kommer att uppgå till 74–79 MEUR (2025: 71 MEUR). Företagets resultat var efter det första halvåret ungefär 3 MEUR bättre än under jämförelseperioden, vilket innebär att den nedre delen av guidningen är nåbar även om resultatet under slutet av året stannar på jämförelseperiodens nivå. Vårt estimat för den justerade EBITDA för helåret är för närvarande cirka 75 MEUR, vilket ligger inom guidningsintervallet. Vi förväntar oss att bolaget upprepar sin guidning i samband med Q3-rapporten. Q4 är säsongsmässigt det viktigaste resultatskvartalet för företaget och står för över 40 procent av helårets resultat. Efterfrågan under årets sista säsong har därmed en avgörande inverkan även på helårets resultat. Vi tror att kostnadsinflationen kommer att tynga resultatsutsikterna för Q4 till viss del, eftersom det inte finns några möjligheter till prishöjningar före nästa år.
| Estimatrevideringar | 2026e | 2026e | Ändring | 2027e | 2027e | Ändring | 2028e | 2028e | Ändring | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Tidigare | Ny | % | Tidigare | Ny | % | Tidigare | Ny | % | |
| Omsättning | 650 | 646 | -1 % | 667 | 661 | -1 % | 667 | 662 | -1 % | |
| EBITDA (just.) | 75,4 | 75,4 | 0 % | 78,2 | 77,1 | -1 % | 78,6 | 78,8 | 0 % | |
| Rörelseresultat exkl. jämförelsestörande poster | 48,2 | 48,2 | 0 % | 51,5 | 50,4 | -2 % | 51,8 | 52,0 | 0 % | |
| Rörelseresultat | 37,3 | 37,3 | 0 % | 51,5 | 50,4 | -2 % | 51,8 | 52,0 | 0 % | |
| Resultat före skatt | 23,3 | 23,3 | 0 % | 38,0 | 36,9 | -3 % | 38,8 | 39,0 | 1 % | |
| EPS (exkl. jämförelsestörande poster) | 0,40 | 0,40 | 0 % | 0,44 | 0,43 | -3 % | 0,45 | 0,46 | 1 % | |
| Utdelning per aktie | 0,25 | 0,25 | 0 % | 0,27 | 0,27 | 0 % | 0,30 | 0,30 | 0 % | |
Källa: Inderes