Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
Ta kontakt
  • info@inderes.se
  • +46 8 411 43 80
  • Vattugatan 17, 5tr
    111 52 Stockholm
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Byggmästaren Q3'26 förhandskommentar: Green tynger, rabatten vidgas

AJA BAnalytikerkommentar2026-10-16 07:30
Christoffer JennelAnalytiker
Discuss

Sammanfattning

  • Byggmästarens substansvärde per aktie förväntas sjunka med cirka 5 % till 61,4 SEK, främst på grund av Green Landscapings aktiekursfall på 39 % under kvartalet.
  • Aktien handlas till en rabatt på cirka 25 % mot det estimerade substansvärdet, vilket är betydligt högre än det femåriga genomsnittet på 9 %.
  • Green Landscaping påverkas av engångskostnader på 79 MSEK, medan DP Patterning förväntas se en värdeökning på cirka 14 % tack vare stark ekonomisk utveckling.
  • Byggmästaren har genomfört återköp av aktier och slutfört en investering i Netels nyemission, vilket lämnar bolaget med en stark likviditet för framtida investeringar.

Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.

Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på engelska 2026-10-16 05:30 GMT. Ge feedback här.

Byggmästaren publicerar sin Q3-rapport fredagen den 23 oktober, samma dag som Green Landscaping rapporterar sina egna Q3-resultat. Vi estimerar att substansvärdet per aktie sjönk med cirka 5 % q/q till 61,4 SEK (Q2'26: 64,5 SEK). Green Landscriptions aktiekurs föll ytterligare med cirka 39 % under kvartalet, vilket mer än väl uppväger den uppjustering vi förväntar oss för DP Patterning. Vid den nuvarande aktiekursen på omkring 45,8 SEK handlas aktien till en rabatt på cirka 25 % mot vårt estimerade Q3-substansvärde, vilket är klart över det femåriga historiska genomsnittet på cirka 9 %. Med Green nu nere på ungefär en tiondel av substansvärdet och de unoterade kärninnehaven som fortsätter att leverera, anser vi att den nuvarande rabatten i tilltagande grad återspeglar sentimentet kring ett enskilt innehav snarare än portföljen.

Green tynger den noterade portföljen igen, medan DP Patterning lyfter de unoterade innehaven

Baserat på de noterade tillgångarnas slutkurser vid kvartalets slut estimerar vi en nettorörelse i värdet på omkring -110 MSEK i Byggmästarens noterade innehav. Nedgången drivs i huvudsak av Green Landscaping, vars aktiekurs föll med cirka 39 % under Q3'26. Fallet inkluderade en nedgång på cirka 15 % den 22 september till följd av tillkännagivandet av engångskostnader på 79 MSEK. Baserat på oförändrat aktieägande estimerar vi Byggmästarens innehav i Green till cirka 172 MSEK (Q2'26: 281 MSEK), eller cirka 10 % av substansvärdet (15 %). Infreas aktiekurs sjönk med cirka 9 % under kvartalet, och aktien handlas i allt väsentligt i linje med de överenskomna villkoren för Netel-bytet (17 Netel-aktier per 4 Infrea-aktier) med avdrag för en mindre affärsriskspread på cirka 3 %. Vi inkluderar även de 10 MSEK som tecknades i Netels nyemission till anskaffningsvärde.

För den unoterade portföljen är visibiliteten mellan rapporteringsperioderna begränsad. Vi förväntar oss dock en ny uppjustering av DP Patterning på cirka +14 % (~35 MSEK), drivet av en fortsatt stark ekonomisk utveckling och en alltjämt konservativ implicit EBITDA-multipel. För Safe Life, Team Olivia och Fasticon förväntar vi oss att värderingarna förblir relativt stabila kvartal mot kvartal. För Safe Life bör en fortsatt tilläggsförvärvsaktivitet och tillväxt i stort sett balanseras mot den marginalpress som sattes i H1.

Greens engångskostnader grumlar Q3, samtidigt som DP Patterning och Safe Life bör fortsätta växa

Green Landscapings Q3 kommer att domineras av de engångskostnader på 79 MSEK* som meddelades i september. Green kommer att rapportera dessa som jämförelsestörande poster, och vi fokuserar därför på justerade siffror. Vi estimerar en Q3-omsättning på 1 720 MSEK (Q3'25: 1 605 MSEK, +7 % å/å) och en justerad EBITA på 120 MSEK (7 % marginal), vilket implicerar en rapporterad EBITA på cirka 41 MSEK efter engångskostnaderna. Jämförelseperioden inkluderade en projektnedskrivning på 21 MSEK i Norge, så vårt estimat implicerar en marginellt lägre underliggande EBITA jämfört med året innan. Det är mer försiktigt än ledningens guide om positiv å/å-tillväxt för EBITA under H2 för både Sverige och Norge, vilket vi anser återspeglar det alltjämt svaga prisklimatet och de svaga norska dotterbolagen. Utöver siffrorna förväntar vi oss att de centrala fokusområdena är Green Performance-programmet, eventuella ytterligare detaljer kring den tyska enheten, Q3-kassaflödet och huruvida skuldsättningen (Q2'26: 3,4x, mål <2,5x) har börjat komma ned enligt guide.

För Safe Life estimerar vi en omsättning i Q3 på 81 MEUR (Q3'25: 55 MEUR), vilket implicerar en tillväxt på cirka 47 % på årsbasis, drivet av de tilläggsförvärv som slutfördes under H1 samt fortsatt organisk tillväxt. Vi estimerar en EBITA på 7,7 MEUR (9,5 % marginal), upp från en negativ EBITA på -2 MEUR under jämförelseperioden. Detta återspeglar en gradvis återhämtning från de engångs- och integrationskostnader som tyngde Q2, i takt med att investeringsfasen i backend-system och kommersiella förmågor närmar sig sitt slut. Vi anser det vara viktigt att Safe Life uppvisar en marginalexpansion under det kommande kvartalet, där den proformajusterade EBITA konvergerar mot den rapporterade, för att stödja den nuvarande värderingen, vilken vi anser är ganska hög på de nuvarande nivåerna.

För DP Patterning estimerar vi en omsättning i Q3 på 50 MSEK (Q3'25: 15 MSEK) och en EBITDA på 11,5 MSEK (23 % marginal; Q3'25: 3 MSEK, 20 %). Även om detta implicerar en stark tillväxt på årsbasis är det ett sekventiellt steg ner från det exceptionella Q2 (omsättning 71 MSEK, EBITDA 31 MSEK). Vi anser inte att Q2-nivån enkelt bör projiceras framåt med tanke på oregelbundna leveranser och en koncentrerad kundbas. Vi anser fortsatt att en breddad kundbas och konvertering av aktiva säljdialoger till långsiktiga avtal är nyckeln till att upprätthålla ett högt kapacitetsutnyttjande.

Stabila återköp och Netel-åtagande slutfört, Team Olivias danska exit väntar fortfarande

Byggmästaren inledde Q3 med 418 MSEK i tillgänglig likviditet (188 MSEK i likvida medel och 230 MSEK i outnyttjade kreditfaciliteter). Under kvartalet estimerar vi att bolaget återköpte aktier för cirka 4 MSEK inom ramen för sitt återköpsprogram på 50 MSEK, vilket är en långsammare takt än under Q2 (cirka 17 MSEK) men i linje med aktiens låga likviditet. Vi anser fortsatt att återköp är ett mycket värdeskapande kapitalallokeringsverktyg vid den nuvarande rabatten. Baserat på offentligt tillgänglig information gjorde Byggmästaren inga ytterligare investeringar i Green under Q3. Bolaget slutförde sin teckning om 10 MSEK i Netels nyemission som en del av Infrea–Netel-affären, vilken väntas slutföras under Q4'26 och lämna Byggmästaren med cirka 13 % av den sammanslagna koncernen. Efter återköp, investeringen i Netels företrädesemission och driftskostnader estimerar vi kassan vid periodens utgång till cirka 168 MSEK (Q2'26: 188 MSEK).

När det gäller Team Olivias avyttring av sin danska verksamhet till Carelink Gruppen (282 MDKK, kassa- och skuldfri) är vi alltjämt avvaktande gällande tidpunkten tills dess att slutförandet har bekräftats. Vi förväntar inte att transaktionen har någon väsentlig inverkan på substansvärdet, med tanke på att en lägre värdering av det kvarvarande, mindre bolaget bör uppvägas av likviden, som fungerar som en buffert och kan bana väg för en kapitalutdelning. Till slut har ledningen tidigare noterat att flera kandidater till ett fjärde kärninnehav utvärderas, och vi anser att den starka likviditeten lämnar utrymme för såväl nya investeringar som fortsatta återköp.

Vårt substansvärdeestimat för Q3'26 pekar på en nedgång om cirka 5 % i takt med att substansrabatten vidgas till cirka 25 %

Efter att ha införlivat estimerade värdeförändringar i innehaven, slutförda företagstransaktioner och effekten av rörelsekostnader estimerar vi Q3'26-substansvärdet** till cirka 1 764 MSEK, en minskning från cirka 1 851 MSEK i Q2'26 (-5 %), vilket motsvarar ett substansvärde per aktie på 61,4 SEK (64,5 SEK). Nedgången drivs av de noterade innehaven (-108 MSEK), främst Green, vilket mer än väl motverkar den väntade uppjusteringen av DP Patterning (+35 MSEK). Relativt till jämförelseindexet (SIXRX), som avkastade +2,7 % q/q och +17,5 % å/å, släpade både Byggmästarens substansvärdeutveckling (-5 % q/q) och totalavkastning för aktieägarna (-8 % q/q) klart efter indexet igen.

Vid den nuvarande aktiekursen på 45,8 SEK och vårt estimerade substansvärde per aktie på 61,4 SEK uppgår substansrabatten till cirka 25 %, vilket är mer än de cirka 20 % vid utgången av Q2. Till skillnad från det föregående kvartalet återspeglar vidgningen en fallande aktiekurs snarare än en enbart lägre substansvärde. Vi anser att detta till stor del förklaras av sentimentet kring Green, trots att Green nu enbart utgör cirka 10 % av substansvärdet, jämfört med över 70 % för den unoterade portföljen, som fortsätter att utvecklas väl. Rabatten ligger kvar klart över det femåriga historiska genomsnittet på cirka 9 %, en skillnad som vi fortsätter att anse vara överdriven med tanke på Byggmästarens portföljsammansättning, nettokasposition och långa historik. Enligt vår mening inkluderar de viktigaste punkterna att hålla ögonen på i Q3-rapporten utfallet och utsikten för Green efter engångskostnaderna, hållbarheten i DP Patternings leveranstakt, marginalutvecklingen i Safe Life, slutförandet av Team Olivias danska avyttring och eventuell kapitalutdelning, samt ytterligare kapitalallokering, inklusive återköp och ett potentiellt fjärde kärninnehav.

*Dessa består av nedskrivningar på 40 MSEK av två slutförda flerårsprojekt i Sverige, 25 MSEK relaterat till ett tyskt bolag som förvärvades 2023 (där en polisanmälan har upprättats mot den tidigare ägaren), 8 MSEK avseende den tidigare vd:ns uppsägningstid samt 6 MSEK i omstrukturering av koncernfunktionen.

**Vårt substansvärdeestimat för Q3'26 är inte en spegling av vår syn på portföljens motiverade värde, utan snarare en bedömning av vad vi tror att Byggmästaren kommer att rapportera, baserat på observerbara kursrörelser i noterade tillgångar och vår bästa uppskattning av utvecklingen i unoterade tillgångar kvartal mot kvartal.**

TillgångarRapporterat värde Q2'26Rapporterat värde Q3'26eVärdeförändring (kv/kv)Härlett värde Q2'26, Inderes
Green Landscaping281172-109367
Infrea9091190
Summa noterade tillgångar (MSEK)371263-108582
Safe Life6826853576
DP Patterning24828235314
Team Olivia1841862184
Fasticon1051061105
Summa onoterade tillgångar (MSEK)1,2181,259411,099
Investerade tillgångar (MSEK)1,5891,522-671,681
Kassa och likvida medel (MSEK)188168-20188
Övriga likvida tillgångar (MSEK)3030030
Total portföljvärde (MSEK)1,8071,720-871,946
Nettoskuld (-) / nettokassa (+) exkl. kassa (MSEK)4444034
NAV (MSEK)1,8511,764-871,987
Antal utestående aktier (miljoner)2929029
Aktuell rabatt/premie (faktisk)-20%-23%-2%-20%
Tillämpad rabatt/premie, Inderes   -5%
Justerat NAV (MSEK), Inderes   1,887
Rapporterat NAV per aktie (SEK)64.561.4-5% 
Motiverat värde (SEK, NAV per aktie), Inderes   50.2 - 74.0
Riktkurs NAV per aktie (SEK), Inderes   62.6
Senaste stängningskurs (SEK), Q2'26 47.6  

 

EstimatQ3'25Q3'26Q3'26e
 UtfallUtfallEstimat
Green Landscaping   
Omsättning1,605 1,720
EBITA (just.)114 120
Omsättningstillväxt-% 4% 7%
EBITA-% (just.)7.1% 7.0%
Safe Life   
Omsättning55 81
EBITA-2 8
Omsättningstillväxt-% 57% 47%
EBITA-%-3.5% 9.5%
DP Patterning   
Omsättning15 50
EBITDA3 12
Omsättningstillväxt-% 415% 224%
EBITDA-%19.4% 23.0%

 

Byggmästare Anders J Ahlström Holding är ett investmentbolag med målet att skapa långsiktiga värden för aktieägare likväl som för samhälle och övriga intressenter. Bolaget fokuserar på små och medelstora bolag, noterade såväl som onoterade. Verksamheten är främst koncentrerad till Sverige och övriga Norden. Bolaget grundades 1898 och har sitt huvudkontor i Stockholm.

Läs mera

Nyckeltal27/07

20242025Q2/26
NAV2 237,21 934,81 850,5
NAV per aktie76,7566,5864,46
NAV per aktie tillväxt10,4 %−13,3 %−3,2 %
Förvaltningskostnader-% av NAV1,3 %1,1 %
P/NAV89,3 %92,1 %79,9 %
NAV rabatt/premie−10,7 %−7,9 %−20,1 %
Direktavkastning0,5 %13,7 %

Forum uppdateringar

Här är Christoffers förhandskommentar inför Byggmästares Q3 Byggmästaren offentliggör sin Q3-rapport fredagen den 23 oktober, samma dag som ...
för 8 timmar sedan
by Sijoittaja-alokas
0
Här är Christoffers kommentarer kring hur Byggmästarens största noterade innehav Green Landscaping meddelade om engångskostnader på 79 miljoner...
2026-09-23 05:53
by Sijoittaja-alokas
0
Oj, vilken tillväxt för DPP. Det ser ut att skala väldigt snabbt. Redan 13,5 % av NAV och trenden är uppåtgående. Greens värdering kan vara ...
2026-07-27 12:08
by Kotipuutarhuri
1
Här är en ny bolagsanalys av Byggmästaren från Jennel gällande Q2 Byggmästarens substansvärde per aktie sjönk med cirka 5 % från föregående ...
2026-07-27 08:10
by Sijoittaja-alokas
1
Renato Rios har skrivit om Byggmästarens senaste förvärv. Byggmästaren meddelade att dess största portföljbolag Safe Life genomförde fyra fö...
2026-07-02 13:48
by Sijoittaja-alokas
1
Här är Christoffer Jennels kommentarer efter att Byggmästarens portföljbolag Team Olivia sålt sin danska verksamhet till Carelink Gruppen. Byggm...
2026-06-22 15:31
by Sijoittaja-alokas
1
Fantastiskt att Byggmästaren har fått en egen tråd! Måste se den där Roasten, tack för att ni gjorde den
2026-06-16 12:20
by Kotipuutarhuri
2