Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-11-03 06:00 GMT. Ge feedback här.
| Estimattabell | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | Konsensus | 2026e | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Jämförelse | Utfall | Inderes | Konsensus | Lägsta | Högsta | Inderes |
| Omsättning | 1,44 | 1,39 | 6,0 | ||||
| Nettointäkt | 0,65 | 0,71 | 2,3 | ||||
| Rörelseresultat (rapporterat) | 0,41 | 0,42 | 1,2 | ||||
| Rörelseresultat, Fastigheter | 0,58 | 0,54 | 1,9 | ||||
| Rörelseresultat, Tjänster | 0,04 | 0,10 | 0,40 | ||||
| EPS (rapporterat) | 0,06 | 0,04 | 0,11 | ||||
| Omsättningstillväxt-% | -41 % | -3 % | -29 % | ||||
| Nettointäkter av omsättning, % | 44,9 % | 51,3 % | 39,2 % |
Källa: Inderes
Investors House publicerar sin delårsrapport för Q3 onsdagen den 4 november cirka klockan 8.30. Kvartalet är det första vars jämförelseperiod ligger efter försäljningen av Apitare, det vill säga i enlighet med affärsstrukturen för det ”nya normala”. Vi estimerar att omsättningen har minskat endast en aning och att rörelseresultatet har legat kvar på jämförelseperiodens nivå, när den förbättrade lönsamheten inom segmentet Tjänster kompenserar det svaga resultatfallet inom Fastigheter. På rapportdagen riktas vårt fokus särskilt mot eventuella tillväxtinvesteringar och hållbarheten i lönsamhetsförbättringen för Tjänster. Bolaget meddelade i slutet av september också att det har som mycket ambitiöst mål att uppnå en sådan lönsamhet som skulle möjliggöra en fortsättning på tillväxten i utdelningen per aktie från nivån 0,37 euro per aktie i våras, och vi söker mer konkret information om bakgrunden till målen på rapportdagen.
Vi estimerar att Investors Houses omsättning har minskat med 3 % under Q3 till 1,39 MEUR (Q3'25: 1,44 MEUR). Vi förväntar oss att omsättningen för segmentet Fastigheter har legat kvar på jämförelseperiodens nivå på 0,92 MEUR, eftersom fastighetsportföljen är lika stor som under jämförelseperioden och uthyrningsgraden i slutet av juni var mycket hög, 99 %. Vi estimerar att omsättningen för segmentet Tjänster har minskat till 0,47 MEUR (Q3'25: 0,52 MEUR) främst på grund av den olönsamma fondverksamheten som såldes i slutet av april. I början av oktober anställde företaget en ny Asset Manager till kiinteistöhallinnan palveluihin, vars ansvar också omfattar nykundsförsäljning.
Vi estimerar att det rapporterade rörelseresultatet uppgick till 0,42 MEUR (Q3'25: 0,41 MEUR). Vi förväntar oss att rörelseresultatet för segmentet Fastigheter har sjunkit till 0,54 MEUR (Q3'25: 0,58 MEUR), även om vi estimerar att segmentets nettoavkastning har förblivit stabil på cirka 0,6 MEUR. Jämförelseperioden stöddes av en liten försäljningsvinst, och i vårt estimat tynger förändringen i verkligt värde och moderniseringskostnaderna för fastigheter resultatet något mer än under jämförelseperioden. Vi estimerar att rörelseresultatet för segmentet Tjänster har stigit till 0,10 MEUR (Q3'25: 0,04 MEUR) tack vare försäljningen av den olönsamma fondverksamheten och åtgärder för att förbättra effektiviteten. Under Q2 uppgick segmentets rörelseresultat till 0,14 MEUR, men enligt ledningen stöddes det förutom av kostnadskontroll av betydande success fee-ersättningar, varför vårt estimat är mer modersamt än detta. Nettorfinansiella kostnader ökar från jämförelseperioden, eftersom företaget under jämförelseperioden fortfarande erhöll ränteintäkter från likvida medel från försäljningen av Apitare före den extra kapitalfördelning som betalades i september 2025. Vi estimerar att det rapporterade resultatet per aktie har sjunkit till 0,04 euro (Q3'25: 0,06 euro).
Vi förväntar oss att Investors House upprepar sin guidning om att ”resultatet för 2026 blir betydligt svagare än det starka resultatet för 2025”. Informationsvärdet i guidningen är enligt vår mening lågt, eftersom jämförelseåret uppvisade ett exceptionellt starkt resultat. Vidare har bolaget uppgett att man förväntar sig att resultatet för slutet av året ökar i förhållande till H1, vilket visserligen är normal säsongsvariation. Vi estimerar att resultatet per aktie för 2026 uppgår till 0,11 euro (2025: 0,68 euro). I slutet av september publicerade bolaget sina strategiska mål för åren 2026–2028. Enligt dessa kommer soliditeten att hållas på minst 45 % och lönsamheten måste göra en ökning av utdelningen från nivån 0,37 euro möjlig. Vi anser att utdelningsmålet är ambitiöst, eftersom det enligt vår mening gör lyckade utvecklingsprojekt eller balansräkningsrealiseringar nödvändiga.
För investerings-cases del är det centrala om företaget hittar lönsamma tillväxtinvesteringar. Bolaget har lagt bud, men affärer har inte blivit av ännu, och det överväger också att avyttra svagt avkastande tillgångar. Enligt vår bedömning möjliggör balansräkningspositionen investeringar på cirka 4,5–5,5 MEUR inom ramen för soliditetsmålet, och handlingsutrymmet utökas av den sista köpeskillingsposten på 2 MEUR för Kukkula-affären, som förfaller till betalning före utgången av 2026. Enligt bolaget är 2027 ett år av ny tillväxt, så vi förväntar oss att få se tecken på nya projekt inom en relativt snar framtid. På earnings call:et följer vi särskilt ledningens kommentarer om investeringsprojekt, nykundsförsäljning inom Tjänster och utsikterna för fastighetsmarknaden.