Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-11-04 07:25 GMT. Ge feedback här.
| Estimattabell | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Q3'26e | Konsensus | Avvikelse (%) | 2026e | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Jämförelse | Utfall | Inderes | Konsensus | Lägsta | Högsta | Utfall vs. Inderes | Inderes | ||
| Omsättning | 1,44 | 1,36 | 1,39 | -2 % | 6,0 | |||||
| Nettointäkt | 0,65 | 0,81 | 0,71 | 13 % | 2,3 | |||||
| Rörelseresultat (rapporterat) | 0,41 | 0,55 | 0,42 | 31 % | 1,2 | |||||
| Rörelseresultat, Fastigheter | 0,58 | 0,62 | 0,54 | 16 % | 1,9 | |||||
| Rörelseresultat, Tjänster | 0,04 | 0,17 | 0,10 | 70 % | 0,40 | |||||
| EPS (rapporterat) | 0,06 | 0,05 | 0,04 | 31 % | 0,11 | |||||
| Omsättningstillväxt-% | -41 % | -6 % | -3 % | -2,4 pe | -29 % | |||||
| Nettointäkter av omsättning, % | 44,9 % | 59,6 % | 51,3 % | 8,3 pe | 39,2 % |
Källa: Inderes
Q3-periodens nettointäkter och resultatnivåer för båda Investors Houses segment överträffade vår förväntning. Överträffandet berodde särskilt på att kostnaderna i Tjänster-segmentet var klart mindre än väntat, men även på mindre underhållskostnader och uppgraderingsinvesteringar än väntat i Fastigheter-segmentet. Stigande finansieringskostnader och något större koncernkostnader än väntat åt upp en del av överträffandet, men vinsten per aktie var ändå bättre än vårt estimat. Bolaget upprepade sin guidning, och i anslutning till den positiva rapportöverraskningen riktas det enligt vår preliminära bedömning ett lätt uppåtriktat tryck mot våra vinstestimat för innevarande år, medan våra vinstestimat för de kommande åren ser ganska aktuella ut.
Investors Houses omsättning sjönk med 6 % till 1,36 MEUR i Q3 (Q3'25: 1,44 MEUR), medan vi väntade oss en omsättning på 1,39 MEUR. Fastigheter-segmentets omsättning ökade med 2 % till 0,94 MEUR och överträffade därmed knappt vårt estimat på 0,92 MEUR. Uthyrningsgraden förblev mycket hög på 99 %. Fastigheternas underhållskostnader var något lägre än våra förväntningar, vilket ledde till att nettointäkterna överträffade vårt estimat med 4 %.
Tjänster-segmentets omsättning sjönk med 20 % till 0,41 MEUR (Q3'25: 0,52 MEUR) och understeg klart vårt estimat på 0,47 MEUR. Fondverksamheten som såldes i slutet av april förklarar nedgången från jämförelseperioden, men utvecklingen förblev svag även utan denna. Trots detta växte nettointäkterna till 0,17 MEUR (Q3'25: 0,04 MEUR) drivet av en lägre kostnadsstruktur och överträffade vår förväntning tydligt. Bolaget kommenterade att det har inlett en förstärkning av resursanvändningen inom serviceverksamheten och nyligen gjort en ny rekrytering. Vi bedömer att den fasta kostnadsstrukturen kommer att öka något från den nuvarande nivån.
Rörelseresultatet steg till 0,55 MEUR (Q3'25: 0,41 MEUR) och överträffade vårt estimat på 0,42 MEUR. Fastigheter-segmentets rörelseresultat uppgick till 0,62 MEUR (estimat 0,54 MEUR), eftersom uppgraderingskostnaderna bokfördes i låg omfattning. Det största överskridandet kom från Tjänster, vars rörelseresultat var 0,17 MEUR (estimat 0,10 MEUR) drivet av högre nettointäkter. Segmentets rörelsemarginal steg till 42 %, vilket vi med denna omsättningsvolym anser vara en exceptionellt hög nivå, och vi kommer på rapportdagen att söka klarhet i dess hållbarhet. Administrationskostnaderna och nettolikviden var något större än väntat. Sammantaget överträffade vinsten per aktie (0,05 euro) vårt estimat (0,04 euro). Kassaflödet från den löpande verksamheten var -1,1 MEUR för kvartalet, och likvida medel minskade till 0,6 MEUR i slutet av september.
Investors House upprepade som väntat sin guidning om att ”resultatet för 2026 blir betydligt svagare än det starka resultatet för 2025”. Enligt bolaget förväntas resultatet för slutet av året öka något jämfört med inledningen av året. Formuleringen är enligt vår mening försiktig, eftersom redan Q3-resultatet tydligt överträffade årets närmare nollresultat (H1'26: 0,01 MEUR). Rörelseresultatet för januari–september uppgick till 0,76 MEUR. För att nå helårsestimatet på 1,22 MEUR skulle det under årets sista del enbart krävas ett rörelseresultat på 0,46 MEUR, vilket är klart mindre än de 0,59 MEUR vi tidigare har estimerat. Inga nya investeringar gjordes under kvartalet, men enligt bolaget har man inlett förhandlingar om flera möjliga objekt. Bolaget strävar efter att förbättra sin lönsamhet genom utvalda nya placeringar och å andra sidan genom att cirkulera kapital från andra placeringar. På rapportdagen söker vi utökad visibilitet gällande investeringspipeline-utvecklingen, hållbarheten i tjänsternas lönsamhetsvändning och bakgrunden till de nya målen.