Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-11-05 07:20 GMT. Ge feedback här.
| Estimattabell | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Avvikelse (%) | 2026e | |
| MEUR / EUR | Jämförelse | Utfall | Inderes | Utfall vs. Inderes | Inderes | |
| Omsättning | 35,7 | 37,6 | 36,0 | 4 % | 172,3 | |
| EBITDA | 4,5 | 4,5 | 4,7 | -4 % | 16,4 | |
| EBITA (just.) | 3,2 | 3,7 | 3,0 | 23 % | 12,0 | |
| Rörelseresultat | 2,2 | 2,5 | 2,2 | 13 % | 6,5 | |
| EPS (just.) | 0,02 | 0,03 | 0,02 | 86 % | 0,01 | |
| EPS (rapporterat) | -0,02 | -0,07 | -0,09 | -0,14 | ||
| Omsättningstillväxt-% | -1,0 % | 5,3 % | 0,9 % | 4,4 pe | -8,7 % | |
| EBITA-% (just.) | 8,9 % | 9,8 % | 8,4 % | 1,4 pe | 7,0 % |
Källa: Inderes. Omsättning, EBITDA, EBITA och rörelseresultat avser de kvarvarande verksamheterna. Just. EPS avser de kvarvarande verksamheterna exklusive poster som påverkar jämförbarheten. Rapporterat EPS inkluderar även avvecklade verksamheter, och bolagets rapporterade EPS för de kvarvarande verksamheterna uppgick till 0,02 euro (Q3'25: 0,02 euro).
Sitowises Q3-resultat överträffade vår förväntning när den starka tillväxten inom affärsområdena Infra och Byggnad lyfte både omsättningen och justerad EBITA över våra estimat. Lönsamheten inom Byggnad förbättrades från jämförelseperioden, men låg fortfarande klart under målnivån. Orderingången förblev däremot svag på grund av en svag efterfrågan inom affärsområdet Digitala lösningar, och orderstocken minskade något från det föregående kvartalet. Vi bedömer att rapportperioden skapar ett lätt uppåtriktat tryck på våra vinstestimat för innevarande år.
Omsättningen för Sitowises kvarvarande verksamheter växte med 5,3 % till 37,6 MEUR (Q3'25: 35,7 MEUR), medan vårt estimat var 36,0 MEUR. Omsättningen för affärsområdet Infra ökade med 8,2 % till 17,4 MEUR (estimat: 16,6 MEUR), och tillväxten stöddes enligt bolaget av tidigare hemtagna spårvägsprojekt samt infrastruktur- och gröna omställningsprojekt. Omsättningen för affärsområdet Byggnad växte med 7,6 % till 12,1 MEUR, medan vi väntade oss nivåer i linje med jämförelseperioden (11,3 MEUR). I vårt estimat motverkades stödet från datacenterprojekt av det svaga nybostadsbyggandet, men enligt bolaget låg arbetsbelastningen i datacenterprojekten på en hög nivå under kvartalet och lyfte segmentet till tydlig tillväxt. Omsättningen för affärsområdet Digitala lösningar minskade nästan i enlighet med vårt estimat med 3,4 % till 8,0 MEUR (estimat: 8,1 MEUR), och ARR-tillväxten inbromsade ytterligare till 2,3 % (Q2'26: 3,9 %).
Den justerade EBITA:n steg till 3,7 MEUR (Q3'25: 3,2 MEUR), vilket motsvarar 9,8 % av omsättningen, medan vårt estimat var 3,0 MEUR (8,4 %). Övervikten förklaras enligt vår bedömning i huvudsak av en högre volym än väntat inom affärsområdena Infra och Byggnad. Lönsamheten inom affärsområdet Infra låg enligt bolaget klart över målnivån på 12 %. Lönsamheten för affärsområdet Digitala lösningar låg likaså över målnivån och stöddes av en säsongsmässigt stor Andel SaaS-produkter samt de personalnedskärningar som genomfördes under Q2. Lönsamheten för affärsområdet Byggnad förbättrades från jämförelseperioden tack vare en tydligt högre debiteringsgrad, men låg fortfarande under den justerade EBITA-marginalen på 5 %. Koncernens debiteringsgrad låg kvar på jämförelseperiodens nivå om 74,3 % under kvartalet.
Posterna som påverkar jämförbarheten uppgick till 0,3 MEUR och rörelseresultatet steg till 2,5 MEUR (estimat: 2,2 MEUR). Nettoräntekostnaderna uppgick till 1,5 MEUR (estimat: cirka 1,4 MEUR) och vinsten per aktie för de kvarvarande verksamheterna var 0,02 euro. Förlusten från de avvecklade verksamheterna i Sverige uppgick till 3,5 MEUR för kvartalet, vilket var något mindre än vår prognostiserade förlust på 4,0 MEUR. I enlighet med våra förväntningar uppstod merparten av förlusten från en omräkningsdifferens på 2,8 MEUR som ackumulerats i den svenska verksamheten och som överfördes till resultatet när affären slutfördes. Posten har ingen kassaflödespåverkan. Det rapporterade resultatet per aktie uppgick enligt våra beräkningar till -0,07 euro (estimat: -0,09 euro).
De inkommande beställningarna under kvartalet sjönk till 32,3 MEUR (Q3'25: 36,2 MEUR). Enligt bolaget inkom det fler beställningar än under jämförelseperioden inom affärsområdena Infra och Byggnad, varför nedgången kom från affärsområdet Digitala lösningar. Orderstocken uppgick i slutet av september till 140,0 MEUR (Q2'26: 145,3 MEUR, Q3'25: 139,0 MEUR), medan vi väntade oss att den skulle ligga kvar i stort sett på Q2-nivån. Orderstocken inom affärsområdet Infra växte och orderstocken inom affärsområdet Byggnad var högre än under jämförelseperioden, medan orderstocken inom affärsområdet Digitala lösningar enligt bolagets kommentarer återhämtade sig från tidigare höga nivåer till att ligga närmare det normala.
Sitowise avstod fortfarande från att ge någon guidning för 2026, och marknadsutsikterna per affärsområde förblev oförändrade. Bolaget väntar sig att de poster som påverkar jämförbarheten mer än fördubblas jämfört med 2025 års nivå (2,0 MEUR), vilket efter 2,3 MEUR för januari–september innebär betydande poster även för Q4. Nettoskulden sjönk till 70,9 MEUR, och nettoskuld / justerad EBITDA uppgick till 4,1x (Q2'26: 4,2x). EBITDA uppgick till 4,1x (Q2'26: 4,2x). Vi bedömer att Q3-resultatet skapar ett lätt uppåtriktat tryck på våra vinstestimat för innevarande år.